خانه‌ی بزرگ و اتاق پذیرایی دلباز این روزها برای خیلی از ما، دست‌نیافتی شده است. اگر شما هم خانه‌ی کوچکی دارید و فکر می‌کنید چیدمان اتاق پذیرایی کوچک کار سخت یا حتی غیرممکنی است، باید بدانید که ایده‌های زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا فضای پذیرایی کوچک‌تان را طوری چیدمان کنید که هم زیبا باشد، هم فضای زیادی از اتاق را اشغال نکند. پس اگر به دنبال ایده‌هایی برای تغییر چیدمان اتاق پذیرایی یا نشیمن کوچک با هزینه‌ی کم هستید یا خلاقیت و منحصر به فرد بودن فضای پذیرایی برایتان در اولویت قرار دارد، این مطلب را تا انتها بخوانید و بعد دست به کار تغییر چیدمان اتاق پذیرایی کوچک و دوست‌داشتنی‌تان شوید.

۱. آثار هنری را در چیدمان اتاق پذیرایی کوچک فراموش نکنید

هیچ فضایی بدون یک اثر هنری زیبا کامل نمی‌شود و اتاق پذیرایی هم از این قاعده مستثنا نیست. فرقی نمی‌کند اثر هنری‌ای که انتخاب می‌کنید یک پرینت ساده و قاب شده باشد یا یک مجسمه زیبا و ارزشمند؛ اتاق پذیرایی شما به چنین عضوی نیاز دارد.

برای اینکه به اتاق پذیرایی روح ببخشید، به دنبال رنگ‌های زنده و ابعاد بزرگ باشید. به عنوان مثال، فضای اتاق پذیرایی را در عکس بالا ببینید که آن قاب‌های بزرگ و زیبا، چه اندازه به اتاق حس و هویت بخشیده‌اند.

۲. یک دیوار خاص و غیر منتظره داشته باشید

درست مثل آثار هنری، یک دیوار خاص و متفاوت هم ایده‌ی خوبی برای ایجاد تغییر در چیدمان اتاق پذیرایی کوچک است. چنین دیواری در فضای اتاق، یک مرکز توجه جذاب و چشم‌گیر ایجاد می‌کند و به آن عمق و شخصیت می‌بخشد.

از یک دیوار با رنگ متفاوت گرفته تا یک دیوار پوشیده شده با قاب‌های زیبا با رنگ‌های منحصر به فرد و چشم نواز، اجازه دهید این دیوار به فضای کوچک پذیرایی شما ظاهری متفاوت و مدرن ببخشید. از آنجا که این دیوار فقط قسمت کوچکی از فضای پذیرایی را شامل می‌شود، بدون صرف هزینه‌ی زیاد به تغییر حال و هوای اتاق پذیرایی کمک بزرگی می‌کند.

۳. پنجره‌ها خیلی مهم هستند

نور در بزرگ نشان دادن اندازه‌ی هر اتاق، بیشترین تأثیر را دارد؛ بنابراین از پنجره‌های اتاق پذیرایی‌تان بیشترین استفاده را به نفع خودتان ببرید و با راه دادن نور به داخل فضا، آن را بزرگ‌تر و دلباز نشان دهید.

بهتر است که قرار دادن مبلمان بزرگ جلوی پنجره‌ها را فراموش کنید. اگر پنجره‌های اتاق پذیرایی کوتاه هستند، پرده‌های نسبتاً ضخیم‌تری انتخاب کنید و با آن کل دیوار را بپوشانید تا جلوه‌ای هرچند جعلی، به پنجره‌ها بدهید و فضای پذیرایی را شیک و مدرن‌تر نشان دهید.

۴. حرکت و جابه‌جایی را در فضا ایجاد کنید

برای اینکه چیدمان اتاق پذیرایی کوچک ظاهری ظریف، در عین حال قدرتمند داشته باشد که چشم‌ها را به حرکت وا می‌دارد، نیاز به ترکیب زیبایی از عناصر و اکسسوری‌های تزیینی دارید. بنابراین به جای اینکه به دنبال یک عنصر تزیینی بزرگ و منفرد باشید، ترکیبی از اکسسوری‌های پویا را که هر کدام فرم و ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان را دارند، در فضای پذیرایی چیدمان کنید. این کار احتمالا برایتان چالش‌برانگیز باشد، اما خلاق باشید و به گزینه‌هایی کمی دور از ذهن فکر کنید تا بتوانید دکوراسیون شخصی خودتان را داشته باشید.

۵. تقارن را در چیدمان اتاق پذیرایی کوچک در نظر بگیرید

وقتی نوبت به چیدمان مبلمان در یک اتاق پذیرایی کوچک می رسد، به دنبال یک روش متقارن باشید که حسی آرام بخش و منظم را ایجاد کند. حتماً سعی کنید که مبلمان را به دیوار‌ها نچسبانید؛ چون این کار در نهایت باعث کوچک‌تر به نظر رسیدن فضا و از بین رفتن حس دنج و صمیمی آن می‌شود.

۶. به سمت مینیمال کردن فضا بروید

اگرچه ما بالاتر شما را تشویق کردیم که به سمت آثار هنری و اکسسوری‌های تزیینی بروید و ترکیب‌هایی را در نظر بگیرید که چشم در فضا به حرکت وامی‌دارند، اما سبک مینیمالیسم در چیدمان اتاق پذیرایی کوچک سبکی است که نمی‌شود آن را نادیده گرفت. برای اجرای سبک مینیمال در فضا، یک پالت رنگ خنثی انتخاب کنید و اثاثیه را مطابق آن و بدون داشتن نقش و نگار پترن خریداری کنید. عناصر تزیینی محدود، ابزار شما برای تعیین حس و حال و شخصیت اتاق پذیرایی‌تان هستند.

با این کار، دکوراسیونی خواهید داشت که هیچوقت از مد نمی‌افتد و در عین حال فضای کوچک شما را بزرگ‌تر و دلباز‌تر نشان می‌دهد.