چگونه خانه ای شاد و پر از زنگ داشته باشیم

در حالی که خانه برای بسیاری از ما معنای خاصی دارد، در شرایط قرنطینه‌ی سال ۲۰۲۱، این مکان نقش بزرگتری در زندگی روزمره‌ی ما داشته است. در سال ۲۰۲۱، برای بسیاری از ما معنی خانه فراتر از فقط یک سرپناه بوده و به مدرسه و زمین بازی ما هم تبدیل شده است! دفتر و آتلیه‌ی ما. فضای مراقبه، سالن بدنسازی و مکانی برای جلسه‌های کاری. در بهترین حالت، خانه‌ی ما باید پناهگاهی آرام باشد، فضایی برای ارتباط با عزیزان ما و احساس آرامش برای ما. زندگی در یک خانه‌ی شاد و رنگارنگ قطعا روحیه و انرژی بیشتری برای انجام همه‌ی این فعالیت‌ها به ما خواهد داد.

در کنار تمام کارهای زیادی که این روزها در خانه انجام می‌دهیم، به وجود آوردن شادی در فضای خانه یکی از مهم‌ترین کارهاست. زندگی در خانه و بازگشت به آن باید برای شما یک موقعیت شاد و پر انرژی باشد. چیزی که هنگام ورود لبخند را بر لب شما بنشاند.

در ادامه اهمیت استفاده از رنگ در دکوراسیون برای شادتر کردن فضای خانه و چند نکته مهم برای چگونگی انجام این کار را خواهیم خواند. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

اهمیت رنگ در دکوراسیون

رنگ یک ابزار بصری قدرتمند است که ارتباط زیادی بین شما و فضای اطرافتان برقرار می‌کند. از نظر علمی، می‌تواند بر خلق‌وخو و واکنش های فیزیولوژیکی تأثیر مثبت بگذارد. برنامه‌ریزی نادرست در انتخاب آن، می‌تواند با خراب کردن فضای شما، اضطراب و استرس ایجاد کند و اگر به‌خوبی اجرا شده باشد، می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری، کاهش استرس و حتی افزایش شادی شود.

مطالعات زیادی درباره‌ی‌ برخی از رنگ‌ها انجام شده است که احساسات یا عملکرد خاصی را تقویت می‌کند، اما از طرفی انتخاب رنگ برای فضای خانه، عمیقا شخصی و وابسته به روحیات شماست. همچنین کاملا بسته به نوع تجربه‌ها و احساسی است که می‌خواهید در فضای خود داشته باشید. به این فکر کنید که چه رنگ‌هایی را در کمد لباس خود، در یک تابلوی نقاشی یا در دکور رستوران دلخواهتان خود دوست دارید. آیا آن رنگ‌ها به شما احساس آرامش می‌دهند؟ برای شما انرژی دارند؟ از دیدن آن رنگ‌ها خوشحال می‌شوید؟ در انتخاب رنگ، غریزه‌های خود را دنبال کنید و رنگ‌هایی را که با شما صحبت می‌کنند، امتحان کنید.

شاید شما دوست داشته باشید که خانه‌تان رنگ‌های مختلفی را در برگیرد و در عوض لوازم دکوری کمی به آن اضافه کنید. شاید هم دوست داشته باشید که در خانه‌ای با زمینه‌ی کاملا سفید زندگی کنید در حالی که با رنگ‌ها، الگوها و لوازم رنگی کوچک آن را طراحی کرده باشید. شاید طرفدار انتخاب یک کاغذ دیواری برجسته، یک فرش پر نقش و رنگ یا عناصر طراحی تأثیرگذار باشید. این موضوع کاملا به نوع احساس شما نسبت به رنگ‌ها و خلاقیت شما در چیدمان یک خانه‌ی شاد و رنگارنگ بستگی دارد.

برای داشتن یک خانه‌ی شاد، آرام و البته خلاقانه، می‌توانید نکات زیر را در دکوراسیون خود به کار ببرید.

۱. استفاده از رنگ یا کاغذ دیواری برای قسمتی از یک دیوار یا سقف اتاق

با استفاده از کاغذ دیواری و یا یک رنگ متفاوت برای قسمتی از یک دیوار، می‌توانید توجه را به یک نقطه‌ی کلیدی در خانه‌ی خود متمرکز کنید. اگر طرفدار یک اتاق کاملا رنگارنگ هستید، باید بدانید که اغلب دیوارها یا سقف‌هایی با رنگ‌های متفاوت، تنها الگوی لازم برای منحصر کردن یک فضا هستند. رنگ متفاوت سقف از دیوارها، فضای اتاق را بزرگتر نشان می‌دهد. برای داشتن یک خانه‌ی شاد و رنگارنگ به جای آن که وقت و هزینه‌ی خود را برای رنگ کردن همه‌ی دیوارهای خانه صرف کنید، می‌توانید تنها با برجسته کردن یک دیوار متفاوت، نقاط کلیدی منحصر به فردی را ایجاد کنید.

۲. تزریق رنگ از طریق تابلوهای هنری

هیچ چیز ساده‌تر از اضافه کردن رنگ از طریق تابلوهای هنری نیست. می‌توانید هنر خود را به کار بگیرید و یک قطعه‌ی بزرگ هنری مخصوص به خود را بسازید. یک پالت رنگی انتخاب کنید و یک بوم بزرگ را نقاشی کنید. شما می‌توانید یک تابلوی نقاشی از یک هنرمند را خریداری کنید و با این کار از هنرمندان جامعه‌ی خود هم حمایت کنید. حتی می‌توانید آثار این هنرمندان را به صورت چاپ شده از فروشگاه‌های مربوط خریداری کنید.

افزودن یک پالت رنگی دلخواه به فضای دکوراسیون از طریق این تابلوها، می‌تواند در شادتر جلوه دادن فضای خانه‌ی شما مؤثر باشد.

۳. استفاده از فرش‌ها، الگوها و منسوجات برای برجسته‌سازی دکوراسیون

پایه و اساس رنگ و شادی، درست در زیر پاهای شما با یک فرش پر نقش و رنگ قرار گرفته است. با افزودن الگوهای مکمل مانند بالش‌های راحتی، گلیم، موکت یا سایر منسوجات به سطح و محل‌های نشستن، رنگ را در کل فضای خود ایجاد کنید. استفاده از فرش‌ها به‌خصوص با طرح‌ها و نقش‌های سنتی، می‌تواند علاوه بر ایجاد یک خانه‌ی شاد و رنگارنگ، به اصالت و گرمی خانه‌ی شما هم کمک کند.

۴. استفاده از کتاب‌ها یا اشیای رنگارنگ

راه‌ها و الگوهای مختلفی برای سازماندهی و چیدمان کتاب‌ها در قفسه‌ی کتابخانه وجود دارد. دسته‌بندی کتاب‌ها از لحاظ موضوع، نویسنده، تاریخ انتشار و… می‌توانند در چیدن کتاب‌ها مؤثر باشند. اما برای داشتن یک خانه‌ی شاد و رنگارنگ پیشنهاد می‌کنیم تا کتاب‌ها و اشیای کوچک دکوری را از لحاظ رنگ دسته‌بندی کنید. علاوه برای این، نمایش کتاب‌ها با رنگ آن‌ها، یک قدرت بصری ایجاد می‌کند و به مغز شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید به سرعت کتاب دلخواه خود را پیدا کنید. به جای آنکه موضوع و یا نویسنده‌ی تمام کتاب‌های خود را به خاطر بسپارید، برای پیدا کردن هر کتابی تنها کافی‌ست تا رنگ جلد آن را به خاطر بیاورید.

۵. ورود طبیعت به فضای خانه

از تمام آنچه در طبیعت پیرامون شماست استفاده کنید! گل‌های تازه، شاخه‌های جمع شده در محله و گیاهان همیشه سبز را به فضای خانه‌ی خود بیاورید تا همزمان که مقداری شادابی را به فضای خود اضافه می‌کنید، به تصفیه‌ی هوای محیط اطرافتان هم کمک کنید. از نحوه‌ی نمایش طبیعت در تمام جنبه‌های زیبایی باشکوه آن الهام بگیرید و آن‌ها را در دکوراسیون خانه‌ی خود به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *