google-site-verification: google7395daff3943365e.html

کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟

کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟

انواع طرح و نقش در فرش ایرانی

لچک ترنج

 این طرح دارای حاشیه‌های پهنی بوده که دور تا دور فرش را احاطه کرده است. نقش اصلی این طرح در قالب شکل هندسی، دایره‌ای و یا بیضی در میان آن قرار دارد که به آن ترنج می‌گویند. تصویر زیر نمونه‌ای از طرح لچک ترنج است.

طرح افشان

در این طرح ترنج برداشته شده است و با حفظ همان حاشیه‌های اصلی در فضای میان حاشیه‌ها نقش‌هایی از انواع گل، ساقه و برگ دیده می‌شود. در تصویر زیر نمونه‌ای از طرح افشان را می‌بینیم.

طرح خشتی (گلستان)

در این طرح تمام سطح داخلی بین حاشیه‌ها به مستطیل‌های مساوی تقسیم شده و در داخل هر یک نقشه‌ای بافته می‌شود که ممکن است این نقشه‌ها در خشت‌های مختلف تکرار شود. این طرح در شهرهای دیگر ایران به گلستان معروف است. تصویر زیر نمونه‌ای از فرش با طرح خشتی است.

پیشنهاداتی برای انتخاب فرش های ایرانی

با پیشنهادات زیر همراه شوید. فرش پهن کردن هم قوانینی دارد. با رعایت این موارد می‌توانید در خانه خود احساس بهتری داشته باشید و از هماهنگی فرشی که انتخاب کرده‌اید در کنار دیگر مبلمان خانه خود لذت ببرید.

فضای کوچک

در فضاهایی با وسعت کم، پهن کردن فرش با نقش و نگارهای فشرده به شلوغی فضا و در نهایت کوچک‌تر به نظر آمدن آن کمک می‌کند. بنابراین برای این نوع فضاها از فرش‌هایی با طرح و رنگ کمتر استفاده کنید تا فضای شما بزرگ‌تر به‌نظر برسد. برای آوردن رنگ به فضا می‌توانید از مبلمان و وسایل تزئینی استفاده کنید.

استفاده از فرش طرح افشان

بهترین مدل‌های فرش برای خانه شما  فرش ایرانی است. دکوراتورها و طراحان دکوراسیون داخلی همیشه استفاده از طرح افشان را توصیه می‌کنند. در فضای نشیمنی که در تصویر زیر می‌بینید طراح به کمک فرشی با طرح افشان چیدمان اتاق را تکمیل کرده است.

استفاده از فرش لچک ترنج

انتخاب فرش‌های لچک ترنج برای فضاهای معمولی و نسبتا بزرگ مناسب هستند. در تصویر بالا نمونه ای از فضای نشیمن با اندازه معمول خانه های امروزه را می بینید که به کمک فرش با طرح لچک و ترنج فضایی زیبا را به وجود آورده است. هماهنگی رنگ صورتی غالب در فضا با رنگ فرش حس وحدت در فضا را تقویت می کند.

کفپوش طرح‌دار

هنگامی که کفپوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است، فرشی با طرح خلوت انتخاب کنید. فرش ایرانی در دکوراسیون منزل امروزی قطعا زیباتر خواهد شد. می‌توان در چیدمان نشیمن به کمک فرش ایرانی که متناسب با مبلمان است، فضایی آرامش بخش را به‌وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *