زیبایی فرش های ایرانی در دکسوراسیون های مدرن بخش دوم

فرش

در بخش دوم از کاربرد فرش ایرانی در دکوراسیون مدرن از قسمت:

دسته‌بندی انواع فرش و قالی ایرانی بر اساس ابعاد
قالی ایرانی
قالی‌ها از نظر ابعاد به چهار دسته کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ تقسیم می‌شوند و ابعاد آن‌ها از ۲ در ۳ متر تا ۴ در ۶ متر و حتی بیشتر متغیر است.

قالیچه
این نوع از قالی معمولاً مساحتی کمتر از ۴ متر دارد (در ابعاد ۱٫۵ در ۲٫۵ متر و ۱٫۴۰ در ۲٫۲۰ متر بافته می‌شود.) و اگر ریزبافت باشند به آن‌ها پرده‌ای می‌گویند. قالیچه‌های ۳ متری با ابعاد ۲٫۲۰ در ۱٫۴۰ متر را نیز سجاده‌ای یا دو ذرعی می‌نامند.

کلگی
کلکی کم‌عرض تر از قالی است ولی طول آن بیشتر از قالی است هرچند این اندازه معمولاً از ۴ متر تجاوز نمی‌کند.

کناره
این نوع از قالی همان‌طور که از نام آن پیداست برای پوشش دادن به قسمت‌های کناری محیط که با قالی کاملاً پوشیده نشده‌اند استفاده می‌شود. البته به دلیل ابعاد آن که باعرض‌های نیم متر یا ۱ متر و ۷۰ سانتی‌متر و در طول ۳ تا ۱۰ متر بافته می‌شود برای راهروها و راه‌پله‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع دیگر قالی شامل ذرع و نیم، ذرع چارک، پشتی (با مساحتی زیر یک متر و ابعاد ۶۰ در ۹۰ سانتی‌متر و برای رویه پشتی‌ها بافته می‌شوند) و پادری (در ابعاد کوچک و برای پاگردها بافته می‌شوند) هستند که تنها در ابعاد متفاوت‌اند.

دسته‌بندی بر اساس انواع فرش ایرانی
فرش ایرانی از نظر طرح و رنگ بسیار غنی است و از تنوع بالایی برخوردار است به طوری که در ۱۹ طرح مختلف دسته‌بندی می‌شود که هرکدام نیز زیرشاخه‌های خود را دارد از همین رو پاسخگوی تمام سلیقه‌ها و علایق بوده و در دکوراسیون مدرن نیز جایگاه خاصی دارد.
با وجود این؛ طرح فرش را به سه دسته کلی لچک ترنج، خشتی و افشان تقسیم می‌کنند که در اینجا به توضیح آن می‌پردازیم.

طرح لچک ترنج
لچک به معنای گوشه است و در گوشه‌های اغلب فرش‌های ایرانی این طرح مثلث گونه را می‌بینیم. ترنج نیز جز جدایی‌ناپذیر این طرح است که معمولاً به شکل دایره و بیضی بوده و در مرکز فرش به صورت یک مدال قرار می‌گیرند و در واقع از خطوط و نقوش متعددی تشکیل می‌شوند.

فرش‌هایی که دارای این دو طرح (لچک و ترنج) باشند لچک ترنج می‌نامند. البته برخی فرش‌ها نیز تنها دارای یکی از این دو طرح هستند به این صورت که دارای لچک هستند و ترنج ندارند (لچکی) و یا بالعکس دارای ترنج هستند و لچک ندارند (ترنجی).

طرح خشتی (قابی)
یکی دیگر از طرح‌های زیبا و پرطرفدار فرش ایرانی طرح خشتی است که در سایر کشورها نیز بسیار موردتوجه بوده و طرفداران زیادی دارد. در این طرح مستطیل‌هایی پر نقش و نگار به شکل خشت‌هایی در کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند که گاه با نظم و گاه بدون نظم در کنار یکدیگر خودنمایی می‌کنند.
طرح خشتی از نظر طرح و رنگ بسیار غنی است و هر خشت طرح و رنگی متفاوت اما متناسب با خشت‌های دیگر دارد.

طرح افشان
همان‌گونه که از نام افشان پیداست این طرح شامل گل و بوته‌های پراکنده و افشان در سراسر فرش است و معمولاً بدون ترنج و لچک بافته می‌شود.
طرح این گل و بوته‌ها به گونه‌ای است که گویی تمام آن‌ها به هم متصل هستند و نمی‌توان برای آن‌ها ابتدا یا انتهایی قائل شد و همین زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

انواع فرش ایرانی و دکوراسیون مدرن
همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد فرش ایرانی علیرغم قدمت چند هزار ساله هنوز هم تازگی و زیبایی خود را دارد و با حفظ شکوه و اصالتش رنگ و لعابی امروزی نیز به خود گرفته و مطابق با سلیقه‌های امروزی بافته می‌شود.

شاید تصور بر این باشد که فرش مناسب دکوراسیون خانه‌هایی با سبک و سیاق سنتی است و با دکوراسیون مدرن در تضاد باشد اما حقیقت این است که همین تضاد به خانه شما جلوه‌ای جادویی خواهد بخشید.

از طرفی طرح‌های متنوع فرش سبب شده تا این تضاد تبدیل به یک همخوانی شود و هر سبک و سیاقی از چیدمان فرش مناسب خود را داشته باشد.

این تطابق تا حدی پیش رفته که گاهی این حس ایجاد می‌شود که فرش جزء جدانشدنی دکوراسیون مدرن و امروزی است و بدون آن گویی شاهد کالبدی بی‌روح و بی‌جان هستیم. از این رو در انتخاب فرش باید به تطابق نقشه و رنگ آن با سایر لوازم توجه زیادی داشت.

به همین دلیل در این بخش به نکاتی در انتخاب صحیح فرش خواهیم پرداخت.

انتخاب رنگ و طرح متناسب با وسعت محیط در انواع فرش ایرانی
همان‌گونه که می‌دانید استفاده از رنگ‌های تیره و گرم در دکوراسیون محیط را کوچک جلوه می‌دهد از این رو برای محیط‌های کوچک چندان مناسب نیست و آن‌ها را کوچک‌تر و دلگیر جلوه می‌دهد.

این قاعده در مورد فرش نیز صدق می‌کند و طرح‌های ریز و شلوغ با رنگ‌هایی تیره تنها محیط را شلوغ و کوچک جلوه می‌دهند. به همین دلیل بهترین گزینه برای محیط‌های با وسعت کم فرش‌هایی با طرح‌های خلوت، بافت درشت و رنگ‌های روشن هستند.

البته این نکته به این معنی نیست که شما هیچ رنگ گرم و تیره‌ای در فرش خود نداشته باشید، شما می‌توانید فرش‌هایی با زمینه روشن انتخاب کنید که دارای نقش و نگارهایی رنگی هستند البته باید دقت داشته باشید که در این مسئله زیاده‌روی نکنید.

در فضاهایی که وسعت بیشتری دارند دست شما در انتخاب رنگ و طرح بازتر است ولی طرح‌های ریز و شلوغ و رنگ‌های تیره محیط را گرم‌تر و صمیمی‌تر جلوه می‌دهد به ویژه اگر در دکوراسیون خود از رنگ‌های روشن و خنثی زیاد استفاده کرده‌اید یک فرش خوش‌رنگ و لعاب می‌تواند با جلوه‌گری خاص خود روح‌بخش فضای خانه شما باشد.

توجه به سبک دکوراسیون
همان‌طور که گفته شد تنوع فرش ایرانی برای هر سبکی طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی دارد و از این نظر مشکلی نخواهید داشت؛ اما توجه به چند نکته خالی از لطف نخواهد بود.

اگر دکوراسیون شما سبکی کلاسیک دارد سعی کنید از طرح‌های لچک ترنج استفاده کنید چون این سبک شکوه و اصالت خاصی دارد که متناسب با سبک کلاسیک است.
برای سبک‌های فانتزی نیز معمولاً طرح‌های خشتی گزینه مناسبی خواهد بود چراکه طرح و رنگ آن با حال و هوای این سبک متناسب‌تر است.
طرح‌های افشان نیز برای محیط‌هایی که ترکیبی از این دو سبک کلاسیک و فانتزی هستند گزینه مناسبی خواهد بود.
البته استفاده از دو و یا هر سه طرح در قسمت‌های مختلف خانه بسته به سبک طراحی آن نیز بسیار زیبا و چشم‌نواز خواهد بود.