زیبایی فرش های ایرانی در دکسوراسیون های مدرن بخش اول

زیبایی فرش های ایرانی در دکسوراسیون های مدرن

انواع طرح فرش و قالی ایرانی از دیرباز تاکنون در سراسر جهان طرفدار دارد. از جنس فرش پشمی گرفته تا ابریشم هنرمندان ایرانی به زیبایی آن را طراحی کرده و می‌بافند. از گذشته‌های دور تاکنون ایران با نام فرش‌های پر نقش و نگار و رنگین خود در دنیا شناخته می‌شود و به جرأت می‌توان گفت کمتر کسی در دنیا آوازه فرش ایرانی را نشنیده است. حتی قدیمی‌ترین قالی جهان را که در گور یکی از فرمانروایان سکایی (از مردمان کوچ‌نشین ایرانی‌تبار) در محدوده کشور روسیه پیدا شده است به ایرانی‌ها نسبت می‌دهند.

همین شواهد نشانگر آن است که از دیرباز فرش در چیدمان خانه‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد و جزء جدایی‌ناپذیر دکوراسیون خانه‌های ایرانی محسوب می‌شود و تار و پود آن با زندگی ایرانی عجین شده است.

شاید برخی بر این باور باشند که فرش در دکوراسیون مدرن جایگاه چندانی ندارد اما اقبال مردم برای خرید فرش خلاف این مسئله را ثابت می‌کند؛ از طرفی با نگاهی دقیق‌تر به این موضوع به جلوه گری خاص این جادوی ایرانی در دکوراسیون پی خواهیم برد؛ اما پیش از آن که به این مسئله بپردازیم باید با فرش و طرح‌های آن بیشتر آشنا شویم.

فرش چیست
کلمه فرش در واقع واژه‌ای عربی است به معنای زمین و در زبان فارسی بیشتر معنای زیرانداز و کف‌پوش را انتقال می‌دهد از این رو قالی، قالیچه، گلیم، جاجیم، زیلو، پلاس و … هرکدام به نوعی فرش محسوب می‌شوند، اما در این میان چیزی که ما با عنوان فرش ایرانی از آن یاد می‌کنیم در واقع همان قالی است.

شاید اغلب افراد تفاوت بین فرش و قالی را ندانند اما همان‌طور که گفته شد فرش کلمه‌ای کلی است برای انواع زیرانداز در حالی که قالی زیرمجموعه فرش محسوب می‌شود و به فرش‌های پرزداری اطلاق می‌شود که ما آن‌ها را با نام فرش دستبافت و فرش ماشینی می‌شناسیم.

انواع فرش ایرانی: انواع قالی ایرانی
قالی‌ها معمولاً بر اساس جنس، اندازه و طرح به چند دسته تقسیم می‌شوند که در این بخش به‌اختصار به هریک می‌پردازیم.

دسته‌بندی انواع فرش و قالی ایرانی بر اساس جنس
قالی ایرانی تمام پشمی
تار و پود و پرز این نوع قالی کاملاً از پشم بافته می‌شود. از ویژگی‌های بارز این نوع فرش می‌توان به ساختار نرم و منعطف آن اشاره کرد چراکه تماماً از پشم طبیعی گوسفند بافته می‌شود و همین مسئله آن را تبدیل به‌ نوعی عایق طبیعی کرده است چون به دلیل خاصیت پشم در سرما گرم بوده و در هوای گرم خنک است.

از دیگر ویژگی‌های مهم این نوع قالی دوام بالا و عمر طولانی آن است. پس اگر قصد خرید فرشی مقاوم دارید فرش‌های پشمی بهترین گزینه خواهند بود.

البته خرید این نوع فرش برای افرادی که به قالی پشمی حساسیت دارند توصیه نمی‌شود.

قالی چله پشم
چله نوعی قالی پشمی است اما پرزهایش از الیاف دیگری بافته می‌شود. معمولاً قیمت این نوع فرش بسته به الیافی که در آن استفاده شده از فرش تمام پشم پایین‌تر است.

قالی تمام ابریشم
این نوع قالی گران‌ترین و نفیس‌ترین نوع فرش محسوب می‌شود و بافتی بسیار ریز دارد. علت قیمت بالای آن نیز استفاده از ابریشم در تار و پود و پرزهای آن است. این نوع قالی نسبت به قالی پشمی ظریف‌تر و زیباتر است با این حال در برابر لکه‌ها بسیار مقاوم است. به طوری که اگر مایعاتی از قبیل چای و نوشابه و … روی آن ریخته شود چاره کار تنها یک دستمال مرطوب و مقداری شامپوی فرش خواهد بود.

قالی کف ابریشم
این نوع از قالی از ترکیب پشم و ابریشم تشکیل شده است. به این صورت که کف آن (چله آن) از پشم است و زمینه آن تماماً از ابریشم بافته می‌شود.

قالی گل‌ابریشم
همان‌طور که از اسم آن پیداست تنها گل‌ها و برگ‌های موجود روی این نوع قالی از نخ ابریشم بافته می‌شود و سایر قسمت‌های آن از پشم تشکیل شده است. قالی گل‌ابریشم از نظر قیمت نسبت به قالی تمام ابریشم و قالی کف ابریشم ارزان‌تر است اما از نظر هنری بسیار ارزشمند است.

سوف
در این نوع از قالی فقط نقش گل و بوته‌ها پرزدار است و زمینه آن از پودهای نازک و ضخیم پوشیده شده است.